Vyberte stránku

Málokdo je zná. A proto jsme rádi, že na našich školeních šíříme osvětu. Osvětu s názvem myšlenkové mapy, které pomáhají našemu mozku si lépe vizualizovat myšlenky a kreativně je doplňovat a upřesňovat. A dají se skvěle využít například pro přípravu interního auditu, ale i na osobní projekty tipu naplánování svatby, vytvoření seznamu věcí na dovolenou, naučení se na text z kurzu manažer kvality.  

Co je myšlenková mapa?

Myšlenková mapa je vizuální metoda organizace informací, která nám umožňuje plánovat, tvořit asociace a řídit myšlenky. Jedná se o diagram, kde jsou informace uspořádány hierarchicky a propojeny větvemi, což usnadňuje jejich pochopení a zapamatování. 

Oblíbili si ji i naši konzultanti právě pro její efektivitu a přehlednost. Mají všechny informace na jednom místě. Vizualizují si přes ně průběh interního auditu a mají jistotu, že na nic nezapomenou. Auditované procesy na sebe navazují a díky tomu se stává audit efektivnější a přehlednější. 

3 jednoduché kroky, jak myšlenkovou mapu vytvořit

  • Do středu papíru si napište normu, kterou budete auditovat. Například ISO 9001. Písmo si zvýrazněte, ať podpoříte svoji kreativitu.
  • V druhém kroku si okolo hlavního tématu poznamenejte všechny důležité oblasti, které norma pokrývá a vy je musíte zkontrolovat. Zpravidla jsou to kapitoly normy ISO 9001, jako jsou kontext organizace, vedení, plánování, podpora, provoz, hodnocení výkonnosti a zlepšování. Graficky je čárami spojte s hlavním tématem. Začněte vpravo nahoře a pak se držte směru hodinových ručiček.
  • Pokračujte dalšími „bublinami“. Každá s kapitol může mít své podkapitoly. Například, že v rámci plánování musíte auditovat přezkoumání managementu, cíle kvality, plán školení, atd.

Na školení interních auditorů doporučujeme témata psát tiskacím písmem, využívat barvičky a do mapy zakomponovat obrázky, kódy, symboly. Prostě vše, co vám pak při interním auditu pomůže. 

Papír nebo online nástroje?

Zkuste obojí. Každá má svoje kouzlo a vy zjistíte, co vám více vyhovuje. 

Papír je vhodný pro rychlé a intuitivní kreslení a brainstorming. Pomáhá při osobních setkáních, poradách a workshopech. Nejraději ho využívají ženy, protože se mohou kreativně uvolnit a využít barvy a geometrické tvary. 

U online nástrojů (např. MindMaster, XMind, Lucidchart) je výhodou, že jsou flexibilní pro přepracování a dopracování v rámci změn, nových postřehů z praxe a specifik společnosti. Také umí barvičky, obrazce i různá rozložení.

Chtěla jsem krátký kurz, na kterém načerpá nové podněty pro auditování. 2 hodinový kurz pro zkušené interní auditory jsem absolvovala já a moji 3 kolegové. Byl hodně praktický. Nejvíce se nám libily vzorové ukázky myšlenkových map, které určitě využijeme při plánování příštích auditů. Já osobně oceňuji, že nám lektor předal své ověřené tipy, jak audity dělat jinak. Aby měly smysl.

Adéla Liznová
TON a.s.

Vidíte, že myšlenkové mapy mají široké využití. Vezměte si prázdnou A4, barevné tužky a začněte tvořit.